Главная | Регистрация | Вход | RSSП`ятниця, 19.07.2019, 09:44

Головна » 2018 » Січень » 15 » Свято Маланки – Щедрий Вечір, і Василя – старий Новий рік
Свято Маланки – Щедрий Вечір, і Василя – старий Новий рік

Студенти  Київської Української Академії Лідерства в рамках власного різдвяного проекту показали свій вертеп для школярів та студентської молоді м. Бахмут у Бахмутському коледжі мистецтв імені Івана Карабиця .

Учасниками Вертепу стали студенти з усіх областей України.

Від написання сценарію до підбору колядок та костюмів - все створили та придумали студенти Академії. Традиційний український вертеп в сучасній інтерпретації вже встигли побачити у Харкові на Фестивалі Вертепів.

Історично склалося так, що Новий рік у нас відзначається двічі: 1 січня за новим, григоріанським календарем, і через два тижні – за старим, юліанським стилем. 14 січня – день пам’яті св. Василія Великого.Українці шанують чесноти святого і увічнили його ім’я в щедрівці  такими словами: «А що другий празник – святого Василія! Радуйся, ой радуйся, земле, син Божий народився!».

Переглядаючи виступ Вертепу, глядачі дізналися, що споконвіку, напередодні старого Нового року, за давньою народною традицією, справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами, скоромною їжею (піст вже минув): багатою кутею на смальці, ковбасами, пирогами, варениками, млинцями, смаженими на салі тощо. А ще випікають два спеціальні хліби «Маланка» і «Василь». Зазвичай батько питав, сховавшись за великою мискою з пирогами: – Чи бачите ви мене, діти? У відповідь потрібно сказати: – Не бачимо Вас, батьку! – То дай, Боже, щоб і на той  рік не бачили! Цей ритуал  символізував собою замовляння на гарний, високий врожай пшениці, достаток і добробут в родині.

У своєму театральному виступі актори показали, як на Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, майже по всій Україні, від Таврії до Гуцульщини, традиційно  ходять гурти ряджених – молодіжні ватаги, які щедрують й водять Маланку».

«Маланка» – народне дійство, що прийшло до нас з глибокої давнини, і покликане виконувати магічно - заклинальну функцію – відганяти злих духів і забезпечити людям врожай  та здоров’я. Щоб людей не пізнали лихі сили, які можуть заподіяти шкоду, їх треба було налякати. Для цього одяга¬ли чудернацький одяг, пере¬вертали кожухи, розмальову¬вали обличчя, виготовляли страшні маски, у руках мали дзвіночки, калаталки, батоги тощо.

Бахмутчани побачили на сцені перевдягненого у дівчину нежонатого хлопця (Маланку) і  дівчину у чоловічому вбранні (Василя), а також Діда, Бабу, Цигана і Циганку з дітьми; Козу, Собаку,  Орача з чепігами (плугом) та ін. Ця барвиста маланчина  галерея поповнилася живими персонажами: сучасними «депутатами», місцевими «діячами», «зірками» шоу – бізнесу та ютюбу. Уся ватага з музиками нараховувала близько  50  чоловік, вони рухалися сценою та глядацькою залою, бешкетували; щедрували господарям, співали величальних пісень:

А на Маланки печуть оладки,
Та не ламайте – цілі давайте!
Наша Маланка господиня,
На ополонці ложки мила.
Щедрий вечір, добрий вечір
Добрим людям на здоров’я!

Усе це яскраве дійство включало виконання рядженими танці,в драматично - ігрових епізодів, приспівок, ритуальних дійств, що мали колись магічне значення.

Олена Подопригора, заступник директора з виховної роботи Бахмутського НВК № 11 разом із старшокласниками  щиро подякувала акторам за те, що вони з особливою любов’ю і піклуванням ставляться до  фольклорного надбання, народженого фантазією й віруваннями українського народу, бережуть його і удосконалюють та зазначила, що обряд щедрування, який показали київські студенти, увібрав в себе національний колорит та менталітет нашого народу, є зразком   народної художньої творчості.

Учениця 8 класу НВК №11 Поліна Величко захоплено розповіла, що дізналась багато нового, а особливо про засівальників: із самого ранку хлопці набирали в рукавички і кишені зерна (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Народна традиція велить посівати спочатку в рідній оселі, а вже потім іти до чужих людей. Засівальників сприймали як самих бажаних гостей, запрошували сісти до столу.

Під час Вертепу глядачі теж стали його учасниками, були запрошені на сцену для участі в народній грі та танцях, отримали солодкі подарунки. А наприкінці дійства і студенти-актори, і всі присутні разом заспівали «Щедрий вечір, добрий вечір»

Вітаємо усіх  зі святом Святого Василя! Нехай Святий Василь принесе частинку святості, добра і милосердя до Вашої оселі і Вашого життя!

Переглядів: 216 | Додав: kominalarisa | Рейтинг: 0.0/0
«  Січень 2018  »